ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


ІСТОРІЯ НАШОГО КРАЮ

ЧИГИРИНЩИНА

ОЛЕКСАНДРІВЩИНА

ЦВІТНА ТА ОКРУГА

ІСТОРІЯ ЦВІТНИ

ВЕРСІЇ ЗАСНУВАННЯ ЦВІТНА ДО 1917 Р.

З 1917 ДО КІНЦЯ ВІЙНИ

ГОЛОДОМОР

ВІД ВІЙНИ ДО 1991 Р.

РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

СЬОГОДЕННЯ

РЕМЕСЛА

ГОНЧАРСТВО

ТКАЦТВО

ЧУМАЦТВО

ТВОРЧІСТЬ

НАУКОВА

МИСТЕЦЬКА

ЛІТЕРАТУРНА

ЦВІТНЯНСЬКІ

А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч

ПОРТРЕТНА ГАЛЕРЕЯ

ДО  ЦВІТНИ  НЕ  МОЖЕ  БУТИ  БАЙДУЖИХ

ПОСИЛАННЯ,

КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ

Цвітна в Вікіпедії

Погода в Цвітні

Мапа села

Історія формування Кіровоградської області

Олександрівський районний музей

Корисна і цікава література і тексти

ЦВІТНА в Фейсбуці

Цвітна в Однокласники

***

Ваші об'яви та реклама

 

 


ЦВІТНЯНСЬКІ


А * Б * В * Г * Д * Е * Є * Ж * З * И * І * Ї * Й * К * Л * М * Н * О * П * Р * С * Т * У * Ф * Х * Ц * Ч * Ш * Щ * Ю * Я


 

А

 

Антоненко Антон Миколайович 1926 р.н. Народився в с.Цвітне, проживав у с.Гутниця. Учасник Німецько-радянської війни з червня 1944 по травень 1945 року. Молодший сержант, номер 120 мм гармати. У січні 1945 року поранений. Нагороджений медалями "За відвагу", "За взяття Берліна", "За звільнення Праги", "За перемогу над Німеччиною". (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

 


 

Б

 

Барбул Андрій Валентинович, 1981 р.н. підприємець (джерело).

Барбул Валентин Семенович, народився в селі Новопетрівка Миколаївського району Одеської області. У 1979 р. переїхав в Цвітне. Після роботи електриком кермічного цеху в 1980 р. очолив його роботу. Став останнім керівником керамічного цеху, присвятивши цій роботі 35 років. По закритті цеху працював у школі завгоспом. (Детальніше - на сайті Вісник Кіровоградщини)

 

Березовський Максим Онопрійович 1922 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни лютого 1944 по квітень 1944 року. Рядовий, стрілець. У квітні 1944 року важко поранений. (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

 

Березовський Тимофій Захарович, 1914-1951 р.р. Кавалер ордена Слави трьох ступенів, уродженець Цвітни, випускник місцевої школи, працював у колгоспі.

 

Бичок Трохим Євдокимович 1923 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з листопада 1943 по лютий 1945 року. Рядовий, мінометник. У липні 1944 року важко поранений. (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

 

Білоус Валентина, художниця розпису кераміки

 

Бойко Роман, директор ТОВ "ОлТо"

 

Бондаренко Ворфоломій, "Мой прадед Бондаренко Ворфоломей жил и умер в этом селе. Как можно узнать информацию о его родителях или о его жене Татьяне". (з коментарів на сайті beket.com.ua)

 

Бондаренко Гаврило, "Родная сестра моей бабушки, Горпина Илларионовна, была замужем за Бондаренко Гавриилом, Жили на хуторе". (з коментарів на сайті beket.com.ua)

 

Бондаренко Горпина Іларіонівна, "Родная сестра моей бабушки, Горпина Илларионовна, была замужем за Бондаренко Гавриилом, Жили на хуторе". (з коментарів на сайті beket.com.ua)

 

Бондаренко Тетяна, "Мой прадед Бондаренко Ворфоломей жил и умер в этом селе. Как можно узнать информацию о его родителях или о его жене Татьяне". (з коментарів на сайті beket.com.ua)

 

Босненко Степан Лаврентійович 1915 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з червня 1941 по травень 1945 року. Рядовий, стрілець. З лютого 1942 року по грудень 1943 року перебував у полоні. Поранений. (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

 

Борозняк Василь Ілліч,  - Головний лікар Цвітнянскої дільничної лікарні Олександрівського району.  Дата присвоєння звання Героя Соціалістичної Праці - 23 жовтня 1978 г. (З книги "Медики - герои Социалистического Труда")

 

Бугмій Оксана, художниця розпису кераміки

 


 

В

Вельможко Михайло Іванович 1921 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з грудня 1943 по травень 1945 року. Рядовий, сапер. Нагороджений медалями "За взяття Будапешта", "За перемогу над Німеччиною". (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Вельможко Сисой - загинув під час нападу красноармійців на Цвітну приблизно в 1921 році (з відео "Цвітне" - https://www.youtube.com/watch?v=cJuIkZ01c78 )

Воруй Марія, художниця розпису кераміки.


 

Г

Гаврілова (Задирака) Лідія Дмитрівна, у 2019 році ініціювала встановлення хреста і оплатила роботу по його виготовленю на місці спаленої церкви в Цвітні. 20.10.2019 року в селі відбулася хресна хода з подальшим освяченням хреста.

Гайденко Семен Харлампійович 1918 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з червня 1941 по травень 1945 року. Гвардії молодший сержант, старшина батареї 76 мм гармат, старшина батареї 122 мм гармат. Двічі важко поранений - 18 вересня 1941 та 20 травня 1943 року. Нагороджений орденами "Слава" ІІІ і ІІ ст., медаллю "За перемогу над Німеччиною".  (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Галасюк Григорій Григорович 1924 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни. Капітан.   (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Галасюк Максим Якович 1918 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з червня 1941 по травень 1945 року. Молодший сержант, командир 37 мм гармати, командир САУ, командир гармати танка Т-34. Двічі поранений - у липні 1941 та в лютому 1944 року. Нагороджений медаллю "За перемогу над Німеччиною".  (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Головащенко Федір Андрійович 1918 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з липня 1941 по травень 1945 року. Матрос, стрілок 6 окремої мор- 239 ської бригади, зенітний комендор льодоколу "Волинець", палубний комендор бронекатера. Нагороджений орденом Вітчизняної війни ІІ ст., медалями "За взяття Будапешта", "За взяття Відня", "За перемогу над Німеччиною", югославським орденом "За хоробрість".   (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Головко Каленик, відомий гончар, майстер народної керамічної скульптури.

Головко Микола Савович 1921 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з липня 1941 по грудень 1943 року. Рядовий, стрілець.   (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")  

Головченко Володимир Кузьмович, 1953 р.н. зоотехнік, з 1975 року працював у Цвітнянському колгоспі ім. Дзержинського. До 2010 року обирався сільським головою.

Голошеєва Ганна Йосипівна, в селі звали Анютою, народилася в с.Цвітне в сім'ї Гольдштейн, названа Ханою. Охрещена в роки громадянської війни. Працювала в колгоспі. В роки Другої світової війни була, як єврейка, забрана, разом з сестрою Оленою та матір'ю в Олександрівське єврейське гетто. 60 селян з Цвітни підписали листа до німецького командування з проханням відпустити Ганну та її сестру Олену як християнок. Яким Крук відвіз листа і хабар, і їх відпустили. До кінця війни їх переховували в своїй хаті Чорноморець-Лехан Степанида Івовна зі своєю дочкою Мариною. Жила в Цвітні до 1984 р. Працювала в крамниці, потім в колгоспі. Після війни жила з сестрою Оленою в хаті Якима Крука.

Голошеєва Олена Йосипівна, народилася в с.Цвітне в сім'ї Гольдштейн, названа Рахеллю. Охрещена в роки громадянської війни. Працювала в колгоспі і в крамниці. В роки Другої світової війни була, як єврейка, забрана, разом з сестрою і матір'ю в Олександрівське єврейське гетто. 60 селян з Цвітни підписали листа до німецького командування з проханням відпустити Олену та її сестру Ганну як християнок. Яким Крук відвіз листа і хабар, і їх відпустили. До кінця війни їх переховували в своїй хаті Чорноморець-Лехан Степанида Івовна зі своєю дочкою Мариною. Жила в Цвітні до 1987 р. Працювала в крамниці й у шкільному буфеті. Померла в Кіровограді в 1989 р. Після війни жила з сестрою Ганною в хаті Якима Крука.

Голодницька (Крук) Ірина, Народилася в Цвітні, сестра Якима Крука. В роки громадянської війни (за переказами) була примусово одружена з Голодницьким Олександром Менделевичем, щойно охрещеним євреєм. Після Другої світової війни вони жили в м.Люботин Харківської області. 

Голодницький Олександр Менделевич, народився в Цвітні, названий іменем Ідл. Працював на лісорозробках в Чорному лісі. В роки громадянської війни був охрещений і примусово одружений з Іриною Крук. Після другої світової війни вони жили в м.Люботин Харківської області. 

Гонопольський Борис Йосипович, народився в Цвітні в 1922 році. Закінчив середню школу в Цвітні. Був мобілізований Єлісаветградковським воєнкоматом, Учасник Німецько-радянської війни з 1941 по 1944 рік. Старший сержант, піхота, воював на Південно-Західному і Донському фронтах, під Сталінградом, чотири поранення, після останнього, в Угорщині, був демобілізований. Нагороджений медаллю "За відвагу". До пенсії працював шліфовщиком в 1-му цеху Агрегатного заводу в Кіровограді. Помер в 1985 році. (З сайту "Память народа")

Гордова (Цецура) Єфімія, у Цвітні мазала горни, в яких випалювали горщики. Перед війною, після смерті чоловіка, Петра Порфирійовича Гордового, який отримав травму в шахті, виїхала з дітьми з села на Донбас. Під час наступу німців на Донбас тікала пішки на схід, в калмицькі степи, жила в селищі Зимовники. Там мобілізували в діючу армію, в червні,  її сина, Федора Петровича Гордового. У Олександрівському краєзнавчому музеї є керамічна скульптура Федора Гордового "Проводи на війну", де зображено як мати проводжала його в армію.

Гордова Марина Мукіївна, народилася в Цвітні 31.07.1924 року, Рід її був з кутка Олійниківка, де жила її мати, Чорноморець-Лехан Степанида Івовна. Навчалася в сільській церковно-приходській школі,  потім в середній школі. Під час війни була в окупації. Навчалася у сусідки Свороби ткати рядна, пояси, це захоплення ткацтвом  залишилося з нею на все життя. Майстриня художнього ткацтва та вишивки. Працювала декоратором Черкаського міського управління торгівлі (від 1954). Брала участь в мистецьких виставках від 1975. Її роботи зберігаються в музеях в Каніві, Черкасах, Сумах, Київі. (Енциклопедія Сучасної України)

Гордова Паша Петрівна, народилася в Цвітні, сестра Федора Петровича Гордового.

Гордова Тамара Федорівна, народилася в Цвітні в 1948 році, за її словами, "виросла в Цвітнянській гончарній артілі", де працював її батько, Гордовий Федір Петрович. Вчилася в Одесі оформленню сцени, працювала художником-оформлювачем. Поступивши в Спілку художників, займалася монументальним живописом. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури. Заслужена художниця України (1997), член Національної спілки художників України (1984), доцент. Учасниця багатьох всесоюзних, всеукраїнських та міжнародних виставок. Має понад 80 персональних виставок. Твори Тамари Федорівни Гордової (декоративні розписи, тематичні панно, писанки) зберігаються в музеях та приватних колекціях багатьох країн. (Вікіпедія. Гордова Тамара Федорівна), (ЕСУ - Енциклопедія Сучасної України),

Гордовий Олексій Петрович, народився в Цвітні. До війни був директором школи. Призваний в діючу армію з Цвітни. Загинув під Ленінградом.

Гордовий Максим Сергійович, 1919 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з червня 1941 по липень 1941 року. Рядовий, кулеметник станкового кулемета. З серпня 1941 по травень 1945 року перебував у полоні.  (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Гордовий Петро Порфирійович, був гончарем в Цвітні, потім працював шахтарем, в шахті отримав травму.

Гордовий Порфирій, був гончарем в Цвітні.

Гордовий Федір Петрович, народився в Цвітні 26 лютого 1924 р. Дід і батько були гончарами. Ще в 12-річному віці ходив у артіль, розмальовував куманці. Учасник Німецько-радянської війни, воював у розвідці горно-стрілецької дивізії.В період боїв під Сталінградом воював південніше Сталінграда в артилерійській розвідці. Прийшовши з війни інвалідом, не міг працювати гончарем, але добре малював і ліпив. Був бригадиром і художником-технологом у гончарній артілі, в якій працював з 1945 року. Налагодив творчий процес, розробив орнамент і стиль цвітнянських розписів посуду. У 1947 р. одружився з Чорноморець Мариною Мукіївною. Потім, живучи в Черкасах, продовжував творчу працю і брав активну участь у регіональних та всеукраїнських виставках декоративного мистецтва. Роботи Федора Гордового зберігаються в багатьох музеях Черкащини та Києва. Помер у 1982 році. (Зі спогадів та джерел), (ЕСУ - Енциклопедія Сучасної України)

Гостроверхий Олександр, цвітнянський майстер-гончар.

Гречка Василь - протоієрей УПЦ Київського патріархату, настоятель церкви святих апостолів Петра і Павла (міський мікрорайон Підварки в м.Переяславі) (джерело: http://visnik-press.com.ua/?p=62940 )

Гречко Іван Олександрович, 1922 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з липня 1941 по травень 1945 року. Єфрейтор, телефоніст. Нагороджений медалями "За відвагу", "За бойові заслуги", "За оборону Ленінграда", "За перемогу над Німеччиною".   (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

Грович Микола Андрійович, 1920 р.н. Народився і проживав у с.Цвітне. Учасник Німецько-радянської війни з червня 1941 по серпень 1941 року. Рядовий, номер обслуги 152 мм гармати. З серпня 1941 по травень 1945 року перебував у полоні.  (З книги "Переможці", серія "Архівні документи свідчать")

 

 


ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ