ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


історія нашого краю

чигиринщина

олександрівщина

цвітна та округа

версії заснування села

цвітна до 1917 р.

з1917 до кінця війни

голодомор

від війни до 1991 р.

роки незалежності

 сьогодення

гончарство

цвітнянські

А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч

ДО  ЦВІТНИ  НЕ  МОЖЕ  БУТИ  БАЙДУЖИХ

ПОСИЛАННЯ,

КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ

Цвітна в Вікіпедії

Погода в Цвітні

Мапа села

Історія формування Кіровоградської області

Олександрівський районний музей

***

Ваші об'яви та реклама

 

 

Від заснування до 1917 року

Від 1917 року до кінця Німецько-радянської війни

Від закінчення війни до років Незалежності


ІСТОРІЯ

ВІД заснування до 1917 року


 

Атлас Речі Посполитої XVI - XVII віків на Землі Російські

(на частині 14-й - Чигирин і Цвітна)

Атлас Речі Посполитої

 

***

Нова Сербія

 

НОВА СЕРБІЯ - адм.-тер. одиниця в Правобережній Україні 2-ї пол. 18 ст. Її утворенню передував процес залучення царським урядом іноземців, зокрема сербів, болгар, македонців, молдован, німців, для освоєння південно-українських земель та охорони рубежів Російської імперії від нападів з боку Кримського ханату й Османської імперії. (читати далі) (джерело: "Нова Сербія", Інститут історії України)

 

(з Вікіпедії): ... У 1751 році до російського посла у Відні звернувся полковник австрійської служби Іван Самойлович Хорват з проханням про дозвіл йому та іншим сербам оселитися на тей час на отеренях Россійської Імперії. Мова йшла про сербів, званих Граничари, які здавна використовувалася Австрією для охорони її кордонів від турок, їх поселення в сучасному Воєводині, Славонії, Сербська Країна і Далмації були влаштовані за козацьким принципом. 

... Нову Сербію було створено як військово-поселенську територію у 1752 році за розпорядженням російського уряду (указ 29 грудня 1751 року)... Нова Сербія поділялася на два полки - гусарський (кінний) з центром у Новомиргороді та пандурський (піхотний) з центром у Крилові; адміністративний центр Нової Сербії знаходився у Новомиргороді...

У 1764 р. Нова Сербія і Новослобідський козацький полк були скасовані, а їх території під назвою Єлисаветинської провінції ввійшли до складу утвореної указом 22 березня 1764 р. Новоросійської губернії. (читати повністю)

 

--- Мапи Нової Сербії ---

 

--- З розвопвідей цвітнянських знавців історії краю ---

 

... відносно сербів: вони прийшли разом з царською владою під час одного із поділів Польщі. Останній поділ був приєднання уже території, де нині Цвітна і Черкаси.  Перед останнім поділом Польщі кордон проходив (кінець 18 століття) коли король Речі Посполітої  Станіслав Август Понятовський повністю віддав Польщу під владу Катерини  будучи в неї дуже закоханим. Поляки  донині його клянуть.  Кордон Польщі проходив по річці Ірклій. Це та річка , як протікала мимо єврейської колонії і недалеко були її витоки з гір села Цвітної. Литвинівка була заснована литвинами, литовцями з  півночі Білорусії. Засновано, як кордон між Диким полем і Київською Руссю. Литвинівка був річковий порт, як порт на притоці річки Дніпро.  Туди заходили річкові кораблі з Греції бо по описам кордону між Росією і Польщею є спогад і опис грецького колодязю. У селу Литвинівці стояв 60 стовп кордону.

 

Відносно сербів то вони допомагали цариці утримувати  владу на кордоні з Польщею. Ця територія за Ірклієм була дуже активна  у лісі Чуті, Яничі, Круглику та Чорному лісі було багато різних людей. Біглі кріпаки, козаки з Січі, турки, що крали дівчат, татари теж грабували та інше. Цариця найняла сербів для охорони кордонів. Найбільша ширина  "заградлінії" була близько 50 кілометрів   вона не пускала на Січ козаків, сімї яких часто жили в навколишіх біля Цвітни селах. Навпроти цвітянських висот стояв гусарський полк Івана Самойловича Хорвата . Він загинув і похоронений у біля села Литвинівка. Там були збудовані земельні шанці, для охорони кордону Росії та Польщі. Крім того через міст у Литвинівці був міст  (і зараз є) через Ірклій. По тому мосту   переїздили чумацькі валки з Цвітної до Цибульова, під Чорним лісом.  5 метрів ширини річки для гарних хлопців були ніщо по відношенню до цвітянських красунь. Сербські війська - це гусарський полк, значить багато молодих красивих дужих воїнів  без жіночої половини не міг. Через то нічого дивного, що у Цвітні багато людей сербського, хорватського, румунського походження (і імена, такі як Іво та інші)

 

***

Альфабетной список

учиненной о всех живущих в Чигиринском уезде помещиках, имеющих за собою села и деревни, и в них мужеска и женска пола душ значит на обороте сего,

июля 31 дня 1796 года:

Имена владельцев по

алфабету

Звание селений

Число душ,

записанных по

последней ревизиии

Кому оние

принадлежат

 

 

мужеска

женска

 

 в Старостве Чигиринском его сиятельства князя Яблуновского кашталяна Кракрвского

(Йдеться про князя Яблоновського Антонія Барнабу (27.01.1732 - 04.04.1799)

Цветном

394

357

его сиятельству князю Яблуновскому кашталяну Краковскому

(джерело - сайт)

 

***

Із "Сказания о населенных местностях Киевской губернии"

(статистичні, історичні та церковні замітки про міста та села в межах Киівської губернії, видані в 1864 році Лаврентієм Похилевичем)

 

Текст:

"Цветна, село в 8-ми верстах на юго-запад от Янича, при вершинах ручья Ирклейца, служащего границей межу Киевской и Херсонской губерниями. Полоса Мотроненского леса тянется на юг мимо села Цветной. Название свое получило от плодородия земли, украшаемой цветами садов и полей. Жителей обоего пола: православных 2637, евреев 90; в 1808 году считалось, с форпостом 1209 в 106 дворах.

Церковь деревянная. Во имя Покрова Пресвятой Богородицы, 4-го класса; земли имеет 39 десятин; построена в первой половине прошлого века, но неизвестно, в каком именно году. Подобно многим церквам Чигиринского уезда, она не была запятнана униатством с еретиками. В1844 году церковь эта фундаментально починена.

К приходу Цветнянскому причислена деревня Рексино или Форпост, лежащая в 6-ти верстах от Цветной, при вершине Сухого Тясмина. Жителей обоего пола 425, из коих значительная часть польского происхождения, но все православные. Деревня только ручьем отделяется от значительного местечка Херсонской губернии Княжей. В деревне обращает на себя внимание длинный ряд курганов, назначение которых неизвестно". (читати на сайті)

 

***

Цвітненська волость

З Вікіпедії:

Цвітненська волость - адміністративно-територіальна одиниця Чигиринського повіту Київської губернії з центром у селі Цвітне.

Станом на 1886 рік складалася з 13 поселень, 10 сільських громад. Населення - 8588 осіб (4253 чоловічої статі та 4335 - жіночої), 1167 дворових господарства.

 

***

 

З "Першого загального перепису населення Російської імперії 1897 р."

Населенныя мѣста Россійской Имперіи в 500 и болѣе жителей съ указаніем всего наличнаго въ них населенія и числа жителей преобладающихъ вѣроисповѣданій по даннымъ первой всеобщей переписи 1897 г. С-Петербург. 1905. - IX + 270 + 120 с., (стор. 1-89)

 

(розшифровка:)

"Цветна, село, Чигиринського уїзду, православних 3981 чол. Чоловіків - 1987, жінок - 2075, загальна кількість жителів - 4062".

(всі сторінки книги)

 

***

 

З "Географі́чного словника Королі́вства По́льського та інших слов'янських теренів"

виданого в Польщі наприкінці 19 століття:

Переклад:

"Цвітна, біля джерела річки Ірклейца, повіт: Чигиринський, на кордоні  губ. Херсонської, гміна Цвітна, ст. поштова Чигирин (18 верств) 750 домів, 5137 мешканців.  Церква, церковна школа, поліклініка, 30 вітряків. 

Під селом єврейська колонія  Цвітянська (32 дома, 289 мешканців)  До складу  гміни входить мешканці 3 сіл, 4 хутора, 3 колонії, 11241 жителів (8 розкольників, 704 євреї) і 7650 десятин землі, з них 217 десятин основних форм власності, 7156 десятин селянські. Входила до складу староства Чигринського, в даний час Цвітна належить до блага держави (відомства державного майна)"

 

***

 

Із Енциклопедичного словника Брокгауза та Ефрона

(з тому, виданого в 1903 році)

Цветна - село Киевской губернии, Чигиринского уезда, в 18 верст от уездного города и станции железной дороги (на границе Херсонской губернии), при р. Ирклейце. 750 дворов, 5137 жителей (2550 мужчин и 2587 женщин). Приходское училище, амбулаторная лечебница, 30 ветряных мельниц; сельский банк. К селу примыкает еврейская колония Цветнянская, с 289 жителями. Вблизи 4 больших кургана, из которых исследован раскопками один называемый "Майдан"; в нем найдены сосуды бронзового века.

(джерело - сайт)

***


ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


* НАШ КРАЙ: Чигиринщина, Олександрівщина * ЦВІТНА, ІСТОРІЯ: Версії заснування села * Від заснування до 1917 р. * Гончарство Цвітни * Голодомор * ЦВІТНА, СЕЛО ТА ОКРУГА * ЦВІТНА, СЬОГОДЕННЯ * ЦВІТНЯНСЬКІ: А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч


* ПОСИЛАННЯ, КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ * Цвітна в Вікіпедії * Погода в Цвітні * Мапа села * Історія формування Кіровоградської області * Олександрівський районний музей  ***  Ваші об'яви та реклама