ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


історія нашого краю

чигиринщина

олександрівщина

цвітна та округа

версії заснування села

цвітна до 1917 р.

з1917 до кінця війни

голодомор

від війни до 1991 р.

роки незалежності

 сьогодення

гончарство

цвітнянські

А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч

ДО  ЦВІТНИ  НЕ  МОЖЕ  БУТИ  БАЙДУЖИХ

ПОСИЛАННЯ,

КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ

Цвітна в Вікіпедії

Погода в Цвітні

Мапа села

Історія формування Кіровоградської області

Олександрівський районний музей

***

Ваші об'яви та реклама


НАШ КРАЙ

історія: з джерел, оповідей та спогадів


 

З оповідей знавців історії краю

 

У Кам'янці були власниками кам'янських земель рід Раєвських-Давидових. Раєвські - поляки, які служили Росії, Катерині ІІ та її чоловікові Григорію Потьомкіну, який поміняв у Любомирських великий шмат землі на Стародубський ключ у Білорусі. Цей кусок був від Красносілля до Торговиці по краю Дикого поля і до Канева, Корсуня, Моринців, Кирилівки, Козацького, Матусова, Орлівця. Мліїва і роздав його своїм родичам, дітям сестер. Родинне гніздо Раєвських Бовтишку та Розумівку до Кам'янки, Суньок, - вони роздарили цю землю дітям. Польським підданим було дозволено мати при собі 30 сімей з Польщі і частину єврейських сімей, які забезпечували всі види торгівлі.

 

***

У кінці 18 століття Красносілля було великим прикордонним центром на Чорному шляху і належало польському пану Любомирському. Це був великий шмат землі до Канева та Моринців, - Кирилівка, Козацьке, Новомиргород, Матусів, Сміла, Городище, Мліїв, Мошни, Межиріч та багато інших сіл і містечок.

Григорій Потьомкін - фаворит Катерини ІІ скористався владою і примусив продати цей Смілянський ключ, і віддати Стародубський ключ у Білорусі Любомирському, якому належало і Рівне. Поряд з Красносіллям є село Гутниця там є дуже білий пісок і Потьомкін почав будувати там гутний (скляний) завод.

Потьомкін не мав офіційних дітей, але у його рідної сестри Марфи було 5 дітей від Енгельгардта, у якого землі не було. Частину земель подарував своїм сестрам. Новомиргород, Шпола, Матусів подарував племіннику Миколі Висоцькому, який її розпродав. Смілу з околицями майже до Красносілля віддав Самойлову та його дружині, знак вдячності за те, що були свідками на неофіційному весіллі Катерини ІІ і Григорія Потьомкіна... Катерина ІІ народила від Потьомкіна дочку Єлізавету Тьомкіну, яку віддали заміж за секунд-майора грека Калагеоргі і збудували для неї південну столицю. Бо Катерина ІІ мала політику захвату земель будь-яким способом. Війною, або любов'ю, головне, щоб ця земля належала її імперії.

Цей час земля вище Красносілля належала другому польському магнату Яблуновському. Безкінечні набіги татар на Чигирин і на його землі декілька разів стирали поселення навколо Чигирина дочиста. Коли власником Черкас був Вишевецький, Чигирин і його околиці належали належали польському королю Сігізмунду ІІІ і він підписав указ про відновлення Чигринської фортеці, яку весь час руйнували і вона була руїна.

Тоді виникло питання про створення системи укріплень на кордонах Чигиринської землі. Так виникла фортове укріплення і форпост  поряд з Красносіллям Рексено. Це був митний пост на Чорному шляху. Бо кордон між землями Любомирського і Яблуновського проходив по нинішній трасі Кропивницький, Знам'янка, Олександрівка на Київ. Чорний щлях був головною торговою дорогою між півднем і Києвом, і нині він має маркування Н-01. Литвинівка і Рексина були головними митницями, які заробляли кошти за чумацькі перевезення для чигиринських панів, що давало можливість розвитку.

Цвітна це реальне місце, куди звозили кошти та товари з митниць. Далі на Чигирин було два шляхи: перший через Ружечеве, а другий через Вищі Верещаки до Любомирки і Чигирина. У Любомирці була поштова станція. Фортеця Цвітянська була потрібна для відпочинку воїнів митниць та лікування, там були судді та інше. На форпостах Литвинівка та Рексено воїни були у примітивних будинках-мазанках і працювали там по 1 місяцю. Їхні сім'ї жили у Цвітні під захистом воїнів фортеці, хай навіть земляної. Сім'ї займалися різними народними промислами: гончарством, виготовляли вироби з дерева (ліс великий Мотроненський був поряд), ткали, вишивали. Усі ці товари куплялися чумаками і вивозилися на південь чи північ...

У самій Цвітні було 30 млинів, лісопилки, кузні, гончарні, горни, столярки.

 

***

Біля Рексиної (Форпоста) жили польські митники Речі Посполитої. Це є у записах Леонтія Похілевича та відомо з розповідей знайомих з цієї частини цвітянської землі, які не признавали влади Красносілля (Княжої).

Бо у пам'яті людей власником землі був Любомирський, Потьомкін, Самойлов, які були для них негативними. Цвітна - була територія близька та рідна. У Цвітній жили їх родини, охоронці рексянських кордонів, де вони працювали один місяць (стояли на посту у караулі), а наступний місяць приходили інші цвітняни знову на місяць і верталися додому. Цвітні належала частина Чорного шляху, який проходив через територію Соснівки і там була польська митниця. У Цвітні була митна комора, банк, саме головне що там жили родини.

Цвітну знищили за часів Радянської влади. Вибили гончарів, вислали у заслання, розкуркулення, репресії. Потім німці вистріляли євреїв, на плечах яких трималася торгівля, виробництво, доставка товарів, виробництва та пошиття одягу, ковальство, гончарство, вироби з дерева - це великий обсяг товарів. Розвиток торгівлі стимулював розвиток ремесел - ткацтва, вишивки, переробки та похідні від вишивки та ткацтва, - коноплі снування ниток, інструменти.

 

***

Державним селом Цвітна була  залежно від часу ("Деражвні селяни" - з Вікіпедії). За часів Польщі при Яблуновських належала короні Польщі, але лише частина, де була фортеця. Кутки села, це села навколо фортеці. Село Хмарівка наприклад на початок навчання наших батьків у школі була селом окремим від Цвітної. Було село Цвітна зі своїм сільським укладом, була фортеця Цвітна, - де були всі урядові установи, при Польщі і при Росії.

А кутків у селі багато. Починаючи з півдня, - Бондарівка, Куксівка, Дядюрівка, Олійниківка, де жили наші рідні, направо до артілі Комарівка, За артіллю недалеко була Калоня - колонія євреїв, утворена у середині 19 століття. В бік Ружичевого - Гончарівка, Карбалівка від поселення (іранців, турків) з міста Карбала, які були на службі у козацьких військах та охороні митниць, що були за Литви та Польщі.

За Росії територія російських замель сягала до Чорного моря. Митниць не було в районі Цвітної за Росії. На північ у бік Вищих Верещак є куток Готівка це раннє поселення при початку будівництва фортеці, тому що у Польщі фортеці будували німецькі спеціалісти, бо кращих будівельників у Польщі не було. Далі були Цвітянські хутори, які є понині, але там живе дуже мало людей.

 

***

Фортеці часу 15-16 століття у Польщі були земельно-дерев'яні. Землі поряд багато і ліс поруч. Щоб уявити приблизно, яка була фортеця, дуже віддалено, - подивитися в інтернеті фільм Ежи Гофмана "Пан Володієвський", там є фрагменти земельно-дерев'яної фортеці. У Цвітні та Крилові, що затопили водами Кременчугського водосховища. І та фортеця оберігала вихід у річку Тясмин з боку Дніпра та порогів. А Цвітянська фортеця оберігала витоки річок Ірклієць та Тясмин.

Німці будували фортеці з землі та чfстоколу, всередині були всі адміністративні споруди, які не давали грабувати банки, митну комору. Було три митниці у селі Литвинівка та у Рексиному та у Ружечевому , який контролював чумацькі валки, які йшли понад руслом Дніпра. Можливо у селі Соснівка була митниця, після якої Чорний шлях розділявся на Варшаву та Київ. Всі митні доходи збиралися у Цвітянській фортеці, там були війска і різні адмінбудівлі... Донині збереглися доргоги та план центру села, де чітко видно фортечну побудову з центром, де була церква. Земельні роботи зберігаються дуже добре, якщо видно кургани...

Село розвивалося понад чумацькими шляхами, що йшли до Литвинівської митниці та головного пункту збору чумаків у Цибульовому і далі на південь до Криму (привозили 5 видів солі) та Очакова (турецько-татарську камінну фортецю збудовану це генуезцями), та Дону, звідки привозили рибу в'ялену. Другий чумацький шлях у селі був на Рексине (Красносілля), де дорога вела до Єлизаветградської фортеці та Цибульова. Стара Знам'янська дорога - це і є частина чумацького шляху.

Лавка, у якій торгували Анюта та Олена знаходилася на краю фортечного муру і була майже над урвищем і земельним ровом, заповнненим водою, нині це ставки. Через водяну преграду було збудовано підвісний міст пізніше за Росії. Добре збереглися дороги, що утворили план села, який зберігся до нині.

 

 


ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


* НАШ КРАЙ: Чигиринщина, Олександрівщина * ЦВІТНА, ІСТОРІЯ: Версії заснування села * Від заснування до 1917 р. * Гончарство Цвітни * Голодомор * ЦВІТНА, СЕЛО ТА ОКРУГА * ЦВІТНА, СЬОГОДЕННЯ * ЦВІТНЯНСЬКІ: А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч


* ПОСИЛАННЯ, КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ * Цвітна в Вікіпедії * Погода в Цвітні * Мапа села * Історія формування Кіровоградської області * Олександрівський районний музей  ***  Ваші об'яви та реклама