ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


ІСТОРІЯ НАШОГО КРАЮ

ЧИГИРИНЩИНА

ОЛЕКСАНДРІВЩИНА

ЦВІТНА ТА ОКРУГА

ІСТОРІЯ ЦВІТНИ

ВЕРСІЇ ЗАСНУВАННЯ ЦВІТНА ДО 1917 Р.

З 1917 ДО КІНЦЯ ВІЙНИ

ГОЛОДОМОР

ВІД ВІЙНИ ДО 1991 Р.

РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

СЬОГОДЕННЯ

РЕМЕСЛА

ГОНЧАРСТВО

ТКАЦТВО

ЧУМАЦТВО

ТВОРЧІСТЬ

НАУКОВА

МИСТЕЦЬКА

ЛІТЕРАТУРНА

ЦВІТНЯНСЬКІ

А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч

ПОРТРЕТНА ГАЛЕРЕЯ

ДО  ЦВІТНИ  НЕ  МОЖЕ  БУТИ  БАЙДУЖИХ

ПОСИЛАННЯ,

КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ

Цвітна в Вікіпедії

Погода в Цвітні

Мапа села

Історія формування Кіровоградської області

Олександрівський районний музей

Корисна і цікава література і тексти

ЦВІТНА в Фейсбуці

Цвітна в Однокласники

***

Ваші об'яви та реклама

 

 

 

 



ОБРЯДИ


 

 

(світлина з сайту https://rk.kr.ua/)


 

РЯЖЕНІ З КРАСНОСІЛЛЯ

------- люди згадують  -------

Василь: Це ряжені з Красносілля. А цікаво, в Цвітні був такий звичай і на які свята...

Наталя: Звичайно був. На весiллях.

Борис: Весілля починалося в четвер - сватання, п'ятниця - оглядини, субота - розпись, неділя - вінчання, понеділок - "цигани", вівторок - кури, середа - перевірка молодої, четвер - розбір шалаша, той, хто на ніч ішов додому, був наказаний: могли собаку разом з будкою винести на кришу, забілити вікна, перенести рубані дрова на весілля і т.д. На "цигани" спереду ставали самі жваві, за ними все весілля, ззаду дужі мужики з поганялами, і запряжені в воза "цигани". Куди йшли перші, туди вся свадьба, наприклад в дєтдомі залазили в піч для обжигу і вилазили через димарь, всі в сажі і в пилу, перескакували через калюжі, пролазили через розкарячені дерева, хто не міг, повинен був випити стакан самогонки, хто отключався - ложили на воза, і тягли далі, бувало що через все село. Це було весілля, а не п'янка, як зараз.

Володимир: Так це ж класика жанру!!!

Василь: Цікаво, а от до "великого жовтня" такі "веселощі" були? - коли Україна ще була Україною, а в неділю після церкви мужики могли випити чвертку на всю велику компанію, просто так... без матюків і всілякого неподобства?..

Віра: Та, мабуть, були. Слова цих пісень були... ну як сказать, були, як мені здається, старовинні. У нашому селі була така пісня "У суботу рано". То звучить вона, як старовинна, жаль, що я не можу слова написать...

Людмила: Я ще малою, років п'ять мабуть мені було, була світилкою, коли молодий йшов за молодою, несла два дерев'яні коника і свічку. Всього достеменно не пам'ятаю, згадую, що мені розпустили волосся, а воно в мене довге було, і підперезали рушником.

Тетяна: Были обычаи, были обряды. Все начиналось с выпекания шишек и короваев и заканчивалось выметанием со двора. И все это проходило под песни. Для каждого дня, для каждого действия были свои тематические песни. Нашим детям этого не понять, они не понимают, что можно было делать на свадьбе 5 дней. А как же можно за один или два дня совершить все запланированые мероприятия?

Борис: Нет, мы немножко неправы насчет наших детей, они начинают интересоваться нашим прошлым, традициями, и во время пьянок уже подпевают народные песни, а также песни нашей молодости.

Лідія: Да, эти традиции незабываемые, особенно "цыгане", в молодости тоже побывала на многих свадьбах, участвовала тоже в одной свадьбе,(мазали окна), и был такой гость который сказал что ему нечего бояться, у него собака овчарка, никто не зайдет во двор. Ну, у этого курка, намоченная самогоном, сделала своё дело, помазали окна, да ещё и овчарку и ее будку. На второй день он так возмущался, а на меня и не подумал. А песни пели тоже с намеками, и зерно молотили, и пекли отладки родителям, и родителей катали на возыку, и купали. Ну, всем нравился третий, когда происходило все это. В городе вообще этого не было, наших сельских традиций.

Ірина: А "журавель" який був! Попереду ставили високого, худого, який би зміг і під лавкою пролізти і через тин. Він брав в руки вірьовку і всі інші повинні братися за неї, і проходити всі перешкоди за ним. І так як були в гарному настрої, то даже і думки не було відмовитись. А в кінці ставили схожого на першого.

Коли брат женився, то мені дуже було яблуньку шкода, вона не витримала, розчахнулась.

Таміла: Ой ні, я "циганщини" не люблю. Вони як понапиваються, то море по коліна. На возика накидають і кирпичів, або дров. Потім батьки повинні сідати, катати будуть. То так неудобно, давить скрізь, хоч кричи, хоч не кричи, нічого не поможе. І руки можна поламать, а як купать у грязюці, ужас. Ні, це не моє. От і яблуньку розчахнули, я ж кажу, море по коліна. Не чують, не бачать, нічого не допоможе, ніякого прєдєла не має.

Лідія: А, вы, видно, на себе испытали ,"кататься", да конечно... но не нами придумано, сейчас уже такого нет и в селах. Свадьбы стараются делать в кафе в районе или городе.

Таміла: Ні, на собі не іспитувала, а бачила на других людях. А на весіллі сина, ми робили одне весілля на двох у сусідньому селі у свахи. То на другий день приїхали з чоловіком, дивимось уже сваху тягають на візку. Ми розвернули машину, і тільки нас бачили. Боюсь я "циганщини".

 

 

***

------- люди згадують  -------

 

Володимир: A на цвітнянських весіллях співали сороміцькіх пісень? На моїм, у 1978 році у Кіровограді, співали. А ще були ряжені - піп, цигани, медичка, можливо у когось з цвітнян збереглись такі фото?

Віра: Звичайно співали. У неділю ввечері молодь розходилась, а старші починали співать, в тому числі і сороміцькі. Майже кожен із нас пам'ятає якісь веселі історії з сільських весіль. Давайте згадаємо.

Мабуть, перша й почну. Раніше в неділю заранні не можна було йти додому, бо група "циган" зроблять якусь капость. На одному весіллі нам побілили вікна, і я рано їх мила, а вапно засохло так, що поки помила, то не раз згадала "добрим словом" тих, хто обмазав.

Галина: Ой, і на моєму весіллі у 1991 році в Олександрівці у ресторані співали! Заспівувала Надя Чорноморець. Я деякі рядки пісень до цього часу пам'ятаю, приміром: "Теща зятя вибирала..." І рядно десь у ресторані знайшли, на якому гості потім танцювали...

 

 

 

Стаття на онлайн-виданні "Рідний край"

ЦВІТНЕ: СЕЛО НА КІРОВОГРАДЩИНІ, ДЕ ДОСІ РЕВНО ЗБЕРІГАЮТЬ НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ. ФОТО


www.rk.kr.ua

 

***

Стаття на сайті "Точка доступу"

У СЕЛІ НА КІРОВОГРАДЩИНІ ВІДТВОРИЛИ СТАРОВИННИЙ ВЕСІЛЬНИЙ ОБРЯД

 

"У селі Цвітне небайдужі жителі - вчителі, пенсіoнеpи, пpoдавці, poбітники, дoмoгoспoдаpі, юнацтвo, члени  клубу "Пoсиденьки"... влаштували весільну oбpядoвість за усіма автентичними канoнами й звичаями села". (читати і дивитися світлини)

 

***

 

 

Надсилайте, шановні, й ви своє про новини села та округи, що цікавого відбувається в Цвітні, - все для збагачення цвітнянського сайту, - на адресу електронної пошти:

karaush2@mail.ru

 

 

ГОЛОВНА  *   НАМ ПИШУТЬ  *   ГАЛЕРЕЯ  *  ГУМОР  *  КОНТАКТИ


* НАШ КРАЙ: Чигиринщина, Олександрівщина * ЦВІТНА, ІСТОРІЯ: Версії заснування села * Від заснування до 1917 р. * Гончарство Цвітни * Голодомор * ЦВІТНА, СЕЛО ТА ОКРУГА * ЦВІТНА, СЬОГОДЕННЯ * ЦВІТНЯНСЬКІ: А-Г, Д-К, Л-Н, П-С, Т-Ч


* ПОСИЛАННЯ, КОРИСНІ ТА ЦІКАВІ * Цвітна в Вікіпедії * Погода в Цвітні * Мапа села * Історія формування Кіровоградської області * Олександрівський районний музей  ***  Ваші об'яви та реклама